Avukatlar Tarafından Kullanılan Dijital Uygulamalar

Günümüz teknolojisi her meslek dalı gibi avukatlık mesleğine de büyük kolaylıklar getirmiştir. Bu yazımızda avukatların ve hukukçuların işini kolaylaştıracak yazılımlara değineceğiz.

UYAP

İlk olarak tabi ki avukatlar açısından vazgeçilmez olan UYAP’a değineceğiz. UYAP, sadece avukatlar açısından değil, tüm adli personel açısından elzemdir. Şöyle ki, artık duruşma zabıtlarından eklenen evraklara kadar her şey aynı zamanda UYAP sistemlerinde saklanmaktadır. Yine bazı adli evraklar fiziksel ortamda gönderilmeyerek sadece UYAP ortamında gönderilebilmektedir. Bu sistem sayesinde postada harcanan zaman ve kağıt israfından kurtulunmuş olmaktadır.

Avukatlar açısından değinecek olursak, bir çok dava artık UYAP ortamında açılabilmektedir. İcra sorguları, dosya sorguları ve bir çok adli işlem artık UYAP ortamında yapılabilmektedir. Yine UYAP, adalet bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Avukatlar gününe özel olarak artık mobil platformda duruşma ve dosya takibi yapabilmek için CELSE uygulaması getirildi.

Büro Yönetim Uygulamaları

İkinci olarak değineceğimiz uygulama ise Türkiye Barolar Birliği tarafından uygulamaya konulmuş olan Bürotek uygulamasıdır. Söz konusu uygulama avukatlar tarafından kullanılabilmektedir. Ayrıca yıllık olarak cüz’i bir ücrete sahiptir. Kısaca değinecek olursak Bürotek, bir Online Büro Yönetim uygulamasıdır. Bu uygulama ile müvekkil ve vekaletname takibi yapılabilir. Evrak takibi ve işlemleri yapılabilir. En önemlisi ise dava takipleri yapılabilmektedir. Özellikle avukatlıkta iş yükü arttıkça dosyaların arşivlenmesi ve bulunması problemler oluşturmaktadır. Bunun en basit ve ekonomik yöntemlerinden biri de Bürotek uygulamasıdır. Bunabenzer bir çok uygulama bulunmaktadır. Ancak fiyat olarak yeni büro açmış meslektaşlarımız açısından külfetli olmayacak bir uygulama.

İcra Takibi Uygulamları

Üçüncü olarak yine Türkiye Barolar Birliği tarafından sağlanan İcratek uygulamasına değineceğiz. Piyasadaki benzer uygulamalara kıyasla hem daha ekonomik hem de basit bir uygulamadır. Özellikle mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımız için uygun olacağı düşüncesindeyim. Gelelim bu uygulamanın kullanılış amacına. Bu uygulama icra takibi açma ve takibi görevini üstleniyor. Özellikle icra takibi açma, icra emri vs. gibi evrakların hazırlanması avukatlar açısından büyük zaman kaybına neden olmaktadır. Yine icrai işlemlerde uygulanan hesaplamalar da bu kaybı pekiştirmektedir. İcratek ile sadece 5 adımda icra takibi hazır hale gelebilmekte. Ancak şunu da belirtelim ki icra takibini tam olarak açabilmek için icra dairesine gidip hazırlanmış evrakları ve uygulamadan alınan .xml biçimli dosyayı memurlara vermeniz gerekmektedir.

Bunlara ek olarak bazı avukatlar robot uygulamalar da kullanmaktadır. Söz konusu uygulamalar, icra takibi hazırlama uygulamaları ile entegre çalışarak elde edilen xml uzantılı dosyaları kullanmak suretiyle UYAP üzerinden otomatik olarak takip açabilmektedir. Bunun tercih sebebi ise bir günde onlarca seri icra takibinin zahmetsizce ve tek seferde açılmasıdır.

İçtihat Uygulamaları

Avukatlık mesleğinde belki en çok kullanılan uygulamalar içtihat ve mevzuat uygulamalarıdır. Bunlardan en çok bilinenleri Türkiye Barolar Birliği tarafından sağlanan ve avukatlara ücretsiz olarak sunulan KararTek uygulamasıdır. Bunun yanında en eskilerden olan kazancı ve sinerji uygulamaları mevcut. KararTek ücretsiz olmasına rağmen diğer uygulamalar ücrete tabidir.

Yine son dönemlerde Yargıtay tarafından içtihatlar ücretsiz olarak kamuya açılmış durumda. Bunun için https://emsal.yargitay.gov.tr adresine uğramanız yeterli. Aynı düzlemde

Mevzuat Uygulamaları

Genel olarak tüm içtihat uygulamaları içerisinde mevzuat uygulamasını da barındırmaktadır. Ancak bunun yanında en doğru kaynak http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr adresi olacaktır. Aynı konuda www.mevzuat.gov.tr adresine de başvurulabilir.

Evrak Saklama

Avukatlık açısından bir diğer sorunlu konu ise evrakların saklanmasıdır. Genellikle bizler evrakları sadece fiziksel ortamda saklamakta idik. Ancak gerek dilekçeler gerekse bazı evraklar açısından dijital ortamda saklamak hem çevreci hem de ekonomik olmaktadır. Bunun için ise Google Drive veya Yandex Drive kullanılabilir. Bu sayede tüm evraklara her yerden ulaşılabilir niteliğe bürünmektedir. Kendi uygulamamı açıklamak gerekirse Drive Klasörü içerisine Mahkeme türleri için ayrı klasör açıp içerisine müvekkil isimlerinin bulunduğu klasörler eklemekteyim. Ayrıca bunun içerisine de dosya esas numaralarını içeren klasörleme yapmaktayım. Bu sayede tüm verileri güvenli ve sistematik bir şekilde tutabilmekteyim.

Muhasebe ve Müvekkil Hesabı Tutma

Yine eğer mali yapınız genişlemekte ise sizlere bir ön muhasebe programı edinmenizi tavsiye ederim. Özellikle müvekkil cari hesaplarının tutulması bir yerden sonra hayli zorlaşmaktadır. Piyasada onlarca ön muhasebe programı bulunmakta. Online olanları tercih etmenizde fayda var. Bu sayede sabit bir cihaza ihtiyaç duymadan bilgiye her yerde ulaşabileceksiniz.

Hatırlatıcılar

Mesleğimiz zamanın önemli olduğu bir alandadır. Dilekçelerin süreleri, başvuru süreleri, takipler vs. derken tüm işlerinizi zihninizde tutmak epey zor olmaktadır. Bunun çaresi ise mobil hatırlatıcıların işlevsel olarak kullanılmasında yatmakta. Hiçbir şeyi kaçırmak istemiyorsanız mutlaka bir takvim uygulaması kullanmanız gerekmektedir. Google Takvim veya IOS takvim bu konudaki ihtiyaçları fazlasıyla karşılamaktadır. 

Belge Tarama

Avukatlar olarak en çok işimize yarayan uygulamalardan biri de telefonlara yüklenen, belge tarama özelliği taşıyan uygulamalar. Bazı zamanlar keşke bir taşınabilir fotokopi cihazı olsaydı dediğimiz oluyor. Bu durumda imdadımıza birçok uygulama çıkmakta. Bunlardan en çok kullanılanı CamScanner uygulamasıdır. Ancak OfficeLens uygulamasının belge taramada daha başarılı olduğu kanaatindeyim. Çünkü bu uygulamada bulunan yapay zeka algoritması diğerlerine göre daha başarılı ve daha iyi sonuçlar elde edilmekte.

Döküman Editörü

Meslek hayatımıza UYAP girdi gireli artık dilekçe yazmak için UYAP Kelime İşlemci Kullanılmaya başlandı. Nedeni ise gayet basit. UYAP üzerinden dilekçe gönderebilmek için .udf uzantılı belge hazırlamanız gerekmekte. Ayrıca bunu e-imza ile imzalamak zorundasınız. Bunu da sadece UYAP Döküman Editör üzerinden yapabiliyorsunuz.

Vekalet Ücreti ve Makbuz Hesaplama

Son olarak avukatlar için can damarı ve dikkat edilmesi gereken en önemli şey tabii ki serbest meslek makbuzu hazırlanması ve vekalet ücreti hesaplanması. Ben bu işlemleri https://www.hukukibilimler.com adresinde bulunan araçlarla yapmaktayım.

 

Av. Halil KARAKAYA